bgende
Чой излезе начело в европейския шампионат
There are no translations available.

Мартин Чой с BMW грабна втора поредна победа в европейския шампионат по мотоциклетизъм „Алпе Адрия” и оглави класирането в клас SST 1000. Звездата на Globul Racing Team вече има с две точки повече от досегашниия водач – Михал Фила (Чех). През този сезон Чой защитава титлата от миналата година, когато спечели също първенствата на Източна Европа и на България.

Choi-Winner

Днес Мартин беше най-бърз на пистата в чешкия град Мост, в 5-ия от общо 9-те кръга на еврошампионата. 28-годишният софиянец изпревари със 9 секунди класиралия се на второ място Гуен Габиани (Фр, BMW) и с 14 секунди третия - Михал Дробни (Чех, BMW).

„Това е една от най-сладките победи в спортната ми кариера, заяви Чой веднага след успеха си в Мост. – Целият ни тим се справи страхотно, карах много добре, а и основният ми конкурент за титлата – чехът Фила, завърши пети”.

След две втори и едно девето място в началото на сезона, преди месец Мартин спечели в Риека (Хърв) 4-ия кръг от „Алпе Адрия”. На 24 юни на „Истанбулпарк” в Турция пък взе втората си за 2012 г. победа в шампионата на Източна Европа, като постави рекорд за най-бърза обиколка на пистата в своя клас. Междувременно участва в Бърно в тестове на германския тим MZ от Moto 2, където остави отлични впечатления.

Следващото състезание за Мартин Чой ще е III кръг от националния шампионат - на 22 юни в Долна Митрополия. Седмица по-късно пилот №1 на България трябва да кара в Познан (Пол), в VI кръг от европейския шампионат.

Mартин Чой с шанс да кара в Moto 2 М

Мартин Чой стана първият български мотоциклетен пилот, участвал в тестове на отбор от Moto 2. Доброто му представяне в тях пък му дава изключителния шанс още до края на 2012 г. да се състезава в този клас, който е последното стъпало преди Moto GP.

В четвъртък Чой беше тестван от германския отбор MZ на пистата в Бърно (Чех). Звездата на Globul Racing Team получил поканата едва 2 дни по-рано.

choi-moto2-brno

„Всичко стана много бързо и неочаквано за мен, разказа Мартин. – Във вторник собственикът на MZ Racing Team - Мартин Вимер, се обадил на мениджъра ми Михаил Иванов, за да ни покани на тестовете в Чехия. Заминахме на следващия ден, а в четвъртък участвах в тестовете, заедно с младия германец Маркус Райтбергер и американеца Кени Нойс. На Вимер му трябваше пилот, който да замести контузения швед Александър Лунд още този уикенд на състезанията за Гран при на Германия на „Заксенринг”. Предварително беше ясно, че на мен гледа в перспектива, а изборът му щеше да е между Райтбергер и Нойс, защото те имат опит с машините от Moto 2. Тези мотоциклети са 600-кубикови, с двигатели Honda, и нямат серийно производство. Прототипи са и всеки струва струва около 120 000 евро! След тестовете Вимер, който е бивш пилот в клас 250 cc, каза, че е много доволен от всички, а на „Заксенринг” за отбора му ще кара Райтбергер. Разделихме се с уговорката отново да ни поканят на тестове и евентуално към края на сезона да участвам в 1-2 състезания за тима на MZ. За мен денят на пистата край Бърно и досегът с най-високото ниво на мотоциклетизма бяха невероятно преживяване и огромен късмет! Много съм доволен и че към края на сесията разликите между моите времена и тези на другите двама пилоти не бяха големи”.

choi-brno-moto2

„С тази покана Мартин получи страхотен шанс и смятам, че го използва много добре, коментира Михаил Иванов. – Вимер знаеше всичко за Чой и държеше да изпробва за своя отбор най-добрия пилот в Източна Европа. На тестовете дори самият аз се впечатлих от това колко бързо Мартин свикна с мотора и подобряваше времената си, въпреки че направи едва 12 обиколки. Хората, които не познават нашия спорт, трябва да знаят, че всичко в Moto 2 e почти като в Moto GP, тоест нещо като мотоциклетната Формула 1. Най-важното зо нас е, че има вероятност за догодина в отбора на MZ да се освободи място за пилот и пред Мартин да се отвори шанс да го заеме”.

Следващото състезание на Мартин Чой (Globul Racing Team, BMW)‚ ще е на 15 юли в Мост (Чехия) – V кръг от европейския шампионат „Алпе Адрия”. След победата си в Риека в 4-ия кръг, 28-годишният софиянец е втори в генералното класиране в клас SST 1000, на 11 точки зад чеха Михал Фила. През 2011 г. Чой стана първият българин с титлата от „Алпе Адрия”, освен това спечели шампионатите на България и Източна Европа.

Победа с рекорд за Мартин Чой в Истанбул

Мартин Чой спечели  с рекорд на пистата „Истанбулпарк” III кръг от Източноевропейския шампионат по мотоциклетизъм в клас SST 1000. На трасето за Формула 1 край най-големия град в Турция звездата на Globul Racing Team завъртя най-бързата си състезателна обиколка за 2:01,798 мин, което е върхово постижение в този клас.

182187_10150896911003693_1982611167_n1

Чой финишира първи, като изпревари  със 7,233 сек друг българин – Калин  Кулев. Трети остана сръбският ас Милош Милованович, на 12,353 сек от победителя. Така на подиума се качиха трима пилоти на BMW.

Това е втората победа от две участия на Чой в шампионата на Източна Европа тази година. Софиянецът спечели I кръг в Долна Митрополия и пропусна следващия заради участие в европейския шампионат „Алпе Адрия”. През 2011 г. Мартин триумфира и в двете надпревари, както и в първенството на България. Главната цел, която 28-годишният пилот си е поставил за този сезон, е да повтори забележителния си хеттрик от титли.

Чой отново първи на „своята” писта

Мартин Чой със сигурност няма нищо против всички състезания от европейския шампионат по мотоциклетизъм да се провеждат в Риека. Днес асът на Globul Racing Team и пилот на BMW спечели там за четвърти пореден път кръг от надпреварата „Алпе Адрия” в клас SST 1000.

Choi

Чой беше убедителен на трасето в Хърватия и изпревари с 8 секунди класиралия се на второ място пилот на домакините Дарио Хорват с „Ямаха”.  Трети, на 10 сек след българина, завърши Щефан Шрамел ( Ав, BMW). Водачът в генералното класиране Михал Фила (Чех, BMW) остана шести, на 22 сек зад стартиралия от 3-та позиция Чой.

„Наистина съм изключително доволен от победата! След двете втори места и ужасното за мен състезание в Бърно, когато завърших девети, много исках да спечеля. Благодаря на целия екип за отличната работа! Теоретично дори мога да подобря миналогодишното си постижение от 5 победи в европейския шампионат, но това не е важно. Целта ми е да защитя титлата си”, заяви Чой след успеха в Риека. Той вече е на само 11 точки зад Фила, който до днес имаше аванс от 25.

Мартин се закани да спечели състезанието в Хърватия веднага след като на 3 юни се класира втори на „Панонияринг” в Унгария. Тогава първото, което Мартин направи след награждаването, беше да напише „Следващия път...” в профила си във фейсбук.

Пистата в Риека е специална за 28-годишния софиянец. През 2011 г. той спечели на нея три състезания и подобри рекордите за най-бърза квалификационна и за най-бърза състезателна обиколка в своя клас.

Петият от общо деветте кръга на „Алпе Адрия” по календар е на 15 юли в Мост (Чехия). Преди това Чой ще кара във II кръг от Източноевропейския шампионат – на 24 юни на „Истанбулпарк” в Турция.

Мартин Чой отново втори

За втори път в досегашните три кръга Мартин Чой финишира на 2-о място в европейския шампионат по мотоциклетизъм "Алпе Адрия" в клас SST 1000. Така звездата на Globul Racing Team запази отлични шансове за защитата на титлата си от миналата година.

Panonia

На пистата "Панонияринг" в Унгария Чой със своето БМВ завърши между двама чехи - победителя Михал Фила и Михал Дробни, който се класира трети. Фила изпревари Мартин и в първия кръг през този сезон - в Словакия, и се очертава като най-големия му конкурент за титлата.

M.Choi

"Не обичам второто място, но след проблемите с мотора в предишното състезание, когато в Бърно финиширах девети, нещата са много по-добре. Доволен съм и от карането си в квалификациите, където дадох трето време. Скоро отново ще дойдат победите", заяви Чой след награждаването на призьорите днес следобед.
Минути по-късно той пусна в профила си във фейсбук многозначителното съобщение "Следващия път...".
Четвъртият кръг от европейския шампионат ще се състои след две седмици в Риека (Хърватия).