bgende
Мартин Чой трети в Италия
There are no translations available.

Мартин Чой с BMW завърши на 3-то място в първото за сезона състезание от европейския шампионат по мотоциклетизъм „Алпе Адрия” в клас SST 1000. Българският пилот на GLOBUL Racing Team отново е сред фаворитите за титлата, след като триумфира с нея през 2011 г., а миналата година остана втори в генералното класиране.

На пистата в Адрия (Ит) Чой финишира след шампиона от 2012 г. Михал Фила (Чех, BMW) и словенеца Марко Йерман (Suzuki), носител на титлата в клас “Супербайк”. Тримата бяха най-бързи и в квалификациите, но тогава Йерман се класира първи, пред чеха и Мартин.

adria-podium

„Много силно състезание. Както винаги, борих се до последно за победата, но Марко и Михал този път имаха предимство – освен че са бързи, познават отлично пистата след многото си тренировки тук. Скоро обаче ще ги победя”, заяви Мартин Чой. Неговата цел остава спечелването и на трите шампионата – на България, на Източна Европа и европейския.

III кръг от „Алпе Адрия” по програма е на пистата „Панонияринг” в Унгария в края на май. Както е известно, I кръг, който трябваше да се проведе през април в Словакия, беше отложен заради тежки атмосферни условия.

Чой бие в Белград с висока температура

Мартин Чой спечели и втория кръг от Източноевропейския шампионат по мотоциклетизъм в клас SST 1000. Освен с конкурентите си, асът на GLOBUL Racing Team трябваше да се пребори с тежък здравословен проблем, за да победи на пистата край Белград.

В навечерието на надпреварата Чой беше повален от вирусно заболяване. Пилотът на BMW участва в квалификациите с температура 38,5 градуса и се класира на необичайното за него едва пето място. Въпреки съветите на лекарите да не поема риска да стартира, на следващия ден Мартин се включи в състезанието и го спечели. След серия от зрелищни изпреварвания Чой финишира първи, с близо секунда пред Калин Кулев. Така двамата българи повториха класирането си от I кръг в Серес (Гър). Трети финишира словенецът Прошеник.

В общото класиране Мартин води с 10 точки пред Кулев. Чой е начело и в българския шампионат.
"За мен това, което направи Мартин, е геройство. Преди състезанието беше толкова зле, че едва се качи на мотора, но на пистата беше неудържим", коментира Михаил Иванов, мениджър на GLOBUL Racing Team.
В четвъртък Мартин трябва да замине за участие във втория кръг от европейския шампионат „Алпе Адрия" (3-5 май). Още не е обявено къде и кога ще се проведе отложената надпревара от I кръг.

martinchoy

Първа победа за Чой с „Пирели”

Мартин Чой нанесе двоен удар, като спечели първото си за сезона състезание. Звездата на мотоциклетния GLOBUL Racing Team победи в клас SST 1000 на пистата в Серес (Гър). С тади надпревара беше даден старт и на българския шампионат, и на шампионата на Източна Европа. Чой с BMW пресече финалната линия с аванс от 3 секунди пред друг българин – Калин Кулев, а трети завърши сърбинът Милош Милованович. За Мартин това беше дебютно състезание с новите гуми „Пирели”, след като предвиденият за миналия уикенд в Словакия първи кръг от европейския шампионат „Алпе Адрия” беше отложен заради студ и силен вятър. В предишните няколко сезона софиянецът караше с гуми „Дънлоп”.

choino1

“Радвам се, че спечелих това интересно състезание. Публиката беше емоционална и това допринесе за чудесната атмосфера на и около пистата. Благодаря на всички за подкрепата! Максимално съм амбициран да взема трите титли, както направих през 2011 година”, заяви Чой. За него от бокса на тима му палци стискаха специално пристигналите за старта Румен Георгиев – шеф на „Армеец”, и Тихомир Баналиев от GLOBUL. По програма следващото участие на Мартин трябва да е в Италия (3-5 май), във втория кръг от „Алпе Адрия”. Организаторите на европейския шампионат още не са обявили къде и кога ще се проведе отложената надпревара от I кръг.

Мартин Чой атакува 3 титли с нови гуми

Най-силният български мотоциклетист Мартин Чой (GLOBUL Racing Team) започва този уикенд в Словакия битка за титлите от европейския шампионат „Алпе Адрия” и първенствата на България и на Източна Европа. Софиянецът, който през 2011 г. спечели и трите отличия, отново ще кара BMW в клас SST 1000, но вече с гуми Pirelli, вместо с Dunlop.

martin2

„Чувствам се много добре подготвен, отново имам отличен мотор и се надявам тази година да имам по-добър късмет от миналата”, заяви Чой преди да замине днес за „Словакияринг”. Там от петък до неделя ще се проведе I кръг от еврошампионата. През 2012 г. Мартин остана без титла за първи път от дълго време насам, след като претърпя две операции на лявата ключица и серия отсъстезателни инциденти. Въпреки многото проблеми, той се класира втори в „Алпе Адрия”.

martin1

„При тези обстоятелства вероятно би трябвало да съм доволен, че съм втори, но понеже винаги гоня победата, по-скоро останах разочарован. Ще направя всичко възможно да си върна и трите титли, за да зарадвам отбора, спонсорите, многобройните почитатели на мотоциклетизма в България и, разбира се, себе си. Специално благодаря на хората и фирмите, с чиято помощ отново имаме възможност да се борим за победи – GLOBUL, „Армеец”, ЕКО, „Спорт Тото”, Night Flight, Kamor Auto, Monster, AIT, A-design, както и на лекарите, на които отворих доста работа в последните месеци”, каза още Мартин. През втория уикенд на април (12-14) Чой ще кара в Серес (Гър), където ще започнат шампионатите на Източна Европа и на България.

Mартин Чой прави училище в Гърция

Звездата на българския мотоциклетизъм Мартин Чой организира съвместно с Globul Racing Team училище в Гърция. Европейският шампион в клас SST 1000 лично ще води часовете на пистата в град Серес веднъж седмично. Първите занимания ще са на 20 септември.

Choy-Serres

„Курсовете ще са всеки четвъртък, като участниците ще са разделени в два класа – условно наречени „Начинаещи” и „Състезателен”, заяви Чой. – В първата група ще са хора, които искат да научат основните неща за карането на мотоциклет на писта и на улицата, и изобщо – нещо ново за моторите и тяхното безопасно управление. Часовете за тях ще са преди обед - от 8 до 12. Ще включват теория и три карания по около 20 минути, след всяко от които ще правим анализ. По подобна програма, но от 13 до 17 часа, ще протичат и заниманията за втория клас. Той обаче е „по-рейсинг” - за мотоциклетисти, които искат да се състезават, да подобряват времената си за обиколка и така нататък”.

В отделните групи ще бъдат обучавани между 8 и 10 души. Цената за един курсист е 99 евро – за всеки от класовете. „Записванията за участие могат да бъдат направени както на електронен адрес This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it или през www.globulracingteam.com, така и направо на пистата”, уточни Чой. Той добави още, че на 27 септември няма да води часове, защото ще участва за втори път тази година в официални тестове на гумите DUNLOP на пистата „Словакияринг”.

Този уикенд, на пистата в Адрия (Ит), Мартин ще кара в последния кръг от европейския шампионат „Алпе Адрия”. През миналия сезон софиянецът спечели титлата, а в момента е втори в генералното класиране, на 9 точки зад чеха Михал Фила. И двамата са с мотоциклети ВMW.