bgende
Mартин Чой завърши втори в „Алпе Адрия”
There are no translations available.

Най-силният български мотоциклетист - Мартин Чой, завърши втори в генералното класиране на европейския шампионат „Алпе Адрия” в клас SST 1000. Така асът на Globul Racing Team записа пореден престижен успех, въпреки че целият му сезон беше белязан от състезателни инциденти и здравословни проблеми , включително две операции на лявата ключица.

733721

28-годишният софиянец финишира на второ място в 9-ия и последен кръг от еврошампионата, на пистата „Адрия” в едноименния италиански град. Той беше изпреварен с 12 секунди от чеха Михал Фила (и двамата с BMW), който грабна титлата, събирайки 15 точки повече от Мартин. Трети днес остана словенецът Марко Йерман.

Чой направи много силен старт от четвърта позиция, като бързо стигна до второто място и се лепна за мотора на Фила. Чехът обаче удържа атаките му и в последните обиколки натрупа преднина.

„Не мога да кажа, че съм доволен, защото единствената ми цел беше да защитя титлата си от миналата година, но пък след тежкия и противоречив за мен сезон, и второто място е добро постижение. Сигурен съм, че догодина отново ще съм шампион – било то в европейския шампионат в клас „Суперщок”, било в още по-силно първенство. Специално благодаря на целия ми отбор, както и на хората и фирмите, които ни подкрепят и ни имат доверие”, бяха първите думи на Чой след финала в Адрия.

„Знам, че на Мартин не му е леко, понеже много искаше титлата и се бори докрай. Ние от Globul Racing Team обаче се гордеем с него, защото много пъти през годината показа силния си характер и винаги даваше максимума от себе си. Късметът не беше с него в някои от най-важните моменти, но бъдете убедени, че през следващия сезон Мартин ще е още по-силен”, заяви Михаил Иванов, тийм-мениджър на Чой.

Мартин Чой печели в Словакия

Звездата на Globul Racing Team Мартин Чой спечели победата на пистата „Словакияринг” в 8-ия кръг от еврошампионата по мотоциклетизъм „Алпе Адрия”.

MartinChoy

Българският мотоциклетен ас, който пилотира мотоциклет на BMW, финишира с 3 секунди пред основния си конкурент за титлата Михал Фила от Чехия и съкрати преднината му във временното генерално класиране на едва 9 точки кръг преди края на шампионата.
Последният (9-и) кръг от „Алпе Адрия” ще се проведе на 16 септември в Италия.
"Много съм щастлив от победата. Имах нужда от нея, за да си върна увереността след претърпените две тежки операции", коментира щастливият Мартин Чой, който претърпя две хирургически интервенции в клиниката в Горна Баня след състезателен инцидент на пистата край Плевен преди около месец.

Мартин Чой тръгва пръв в Словакия

От първа позиция ще стартира в утрешния предпоследен старт от европейския шампионат по мотоциклетизъм в клас SST 1000 на пистата "Словакияринг" звездата на Globul Racing Team Мартин Чой.

M.Choi

Защитаващият титлата пилот на BMW завъртя най-бързата обиколка на трасето за 2.14:30 минути и остави далеч зад себе си основния конкурент за титлата - чехът Михал Фила, който води във временното генерално класиране с 16 точки аванс два кръга преди края на шампионата. Конкурентът на 28-годишния софиянец финишира на 7,5 секунди зад българина, а между тях, на 6 секунди, се вклини хърватинът Дарио Хорват.
„Интересува ме само първото място. Не си и помислям за друг развой в Словакия”, заяви Чой, който след серия от инциденти се върна много силен на пистата.

Всичко или нищо за Чой в Словакия

Мартин Чой е изправен пред може би най-важното си състезание за годината. Звездата на Globul Racing Team ще кара само за победа тази неделя на пистата „Словакияринг” в 8-ия кръг от еврошампионата по мотоциклетизъм „Алпе Адрия”.

M.Choi

„Интересува ме само първото място. Не си и помислям за друг развой в Словакия”, заяви Чой, който днес ще участва в свободните тренировки на трасето край Братислава. След серия от инциденти софиянецът, който през миналия сезон спечели титлата в клас SST 1000, е втори в генералното класиране. Мартин е на 16 точки след водача Михал Фила (Чех).
Неотдавна Чой претърпя две тежки операции на лявата ключица. Здравословните проблеми не му позволиха да кара пълноценно и на 29 юли той завърши едва десети в Познан (Пол). На 19 август в Риека (Хърв) Мартин и Фила водиха яка битка за първото място, но в последната обиколка чехът удари BMW-то на съперника си при опит за изпреварване и го изхвърли от пистата. Забавянето прати Чой на пето място, което позволи на Фила да натрупа аванс в точките.

Mартин Чой пети след удар от конкурент

Малшансът не спря да преследва Мартин Чой и в 7-ия кръг на европейския шампионат по мотоциклетизъм „Алпе Адрия”. Българският ас на Globul Racing Team финишира 5-и след инцидент на пистата в Риека (Хърв), въпреки че водеше колоната през почти цялото състезание в клас SST 1000.

Martin

Решаващият момент от надпреварата беше на първия завой от последната обиколка. Тогава, при рискован опит за изпреварване, чехът Михал Фила закачи с мотоциклета си BMW-то на Мартин и го прати в чакъла край трасето. Докато Чой се върне на пистата, още трима от конкурентите му го бяха задминали и това им позволи да стигнат финала преди него. Фила завърши първи и вече е с 16 точки пред българина начело на генералното класиране. До края остават два кръга – на 2 септември в Унгария и на 16 септември в Италия.

„Състезанието беше едно от най-интересните за сезона, но и този път нямах късмет, заяви Мартин Чой. – Тръгнах втори на старта и много бързо излязох начело. След това няколко пъти с Фила си разменяхме лидерството, като аз водех доста по-дълго. Накрая стана този инцидент, за който не искам да упреквам чеха. В нашия спорт такива неща не са рядкост. За съжаление, през тази година късметът не е на моя страна, поне до този момент. Все пак има още две състезания, в които ще дам всичко от себе си, за да защитя титлата си от миналия сезон”.

Каръкът подгони Мартин броени дни, след като той стана първият български пилот, участвал (за отбора на MZ) в тестове за световните серии Moto 2. На 21 юли на пистата край Плевен мотоциклетът на Чой попадна върху петно от разтопен дзифт и при падането лявата ключица на 28-годишния пилот беше раздробена. Последва тежка операция и нов състезателен инцидент – на 28 юли в квалификациите в Познан, който доведе до поредна намеса на хирурзите. В Полша Чой се класира едва десети заради силните болки, за да дойде и падането в Риека, където софиянецът беше спечелил предишните 4 състезания от еврошампионата.