bgende
Чой спечели 22-ра титла, иска още две тази година
There are no translations available.

Мартин Чой с BMW спечели предсрочно 22-рата си значима титла по мотоциклетизъм. Звездата на GLOBUL Racing Team пилот стана шампион на България в клас SST 1000 след победа и в третия кръг (от общо 4) от надпреварата.

Чой беше най-бърз на пистата край Плевен, като изпревари с 14 секунди класиралия се на второ място Калин Кулев (BMW). Трети завърши Красен Кънчев, също с BMW.

Така Мартин затвърди пълното си превъзходство през състезателния уикенд. Той беше най-бърз в тренировките и в квалификацията, стартира пръв и не изпусна водачеството до финала, като във всяка обиколка увеличаваше аванса си средно с над секунда.

“Радвам се, че отново съм шампион, след като миналата година падания, контузии и операции ми попречиха да го направя, заяви Мартин Чой. – Програмата ми минимум за този сезон е две титли и съм близо до този резултат, а максимумът е да повторя хеттрика си от 2011-а. Благодаря на отбора и на спонсорите ни за възможността да се боря за нови победи”.

Освен за първенството на България, състезанието в Плевен беше валидно и за това на Източна Европа, където Мартин вече има 4 поредни победи. Два кръга преди края той води убедително в общото класиране и докосва титла №23.

Чой е и в битката за първото място в европейския шампионат „Алпе Адрия”, където в момента е 3-ти. В четвъртък Мартин ще лети за Познан (Пол), за участие в VII кръг от надпреварата. Уикендът е изключително важен за развоя на шампионата, тъй като ще има две състезания – в събота и в неделя.

Първата си титла Чой печели през 1999 г., когато на едва 15 години и във втория си сезон при мъжете става шампион на България в клас „Суперспорт 600”. След това е многократен първенец на страната и на Източна Европа в различни класове, а триумфът в „Алпе Адрия” през 2011 г. е най-доброто постижение в досегашната му кариера.

MChoy

Чой на 3 стотни от среброто

Фотофиниш отреди трето място за Мартин Чой с BMW в изключително оспорвания IV кръг от европейския шампионат по мотоциклетизъм "Алпе Адрия" в клас SST 1000. Само с три стотни пред звездата на GLOBUL Racing Team завърши чехът Михал Фила, също с BMW.

На пистата "Гробник"край Риека (Хър) победата грабна шампионът за 2012 г. в "Супербайк" Марко Йерман (Слвн, Suzuki). След инфарктна последна обиколка носителят на титлата в SST 1000 Михал Фила успя да финишира на сантиметри пред Чой. Така българинът записа трети подиум в надпреварата през този сезон.

"Едно от най-силните и оспорвани състезания в цялата ми кариера. Третото място не ме удовлетворява напълно, защото винаги карам за победа, но пък всяка точка е важна в битката за титлата", заяви Мартин, който стана шампион през 2011 г., а миналата година завърши втори в генералното класиране.

Следващият старт на Чой трябва да е в началото на юли в Мост (Чех), V кръг от "Алпе Адрия".Софиянецът продължава да е начело в първенствата на България и на Източна Европа.

MChoy

Rijeka-podium

Мартин Чой кара 90 минути с любители

Мартин Чой проведе час и половина практически занимания с голяма група любители на мото спорта. На пистата край Плевен звездата на GLOBUL Racing Team изнесе и теоретичен урок пред желаещите да управляват майсторски и безопасно мотоциклет. Лекциите на европейския шампион за 2011 г. се състояха в рамките на III кръг на пистовия шампионат на Източна Европа и II кръг от първенството на България.

"Всичко мина чудесно. Участниците в заниманията бяха много доволни, искрено се надявам, че съм им бил полезен. Благодаря на хората от бензиностанции "Еко", които за поредна година организират това мото-училище", заяви Чой, който ще запомни уикенда и с поредната си победа на пистата. Мартин спечели надпреварата в клас SST 1000, с убедителен аванс пред основния си съперник и през този сезон Калин Кулев, и двамата - с BMW. В класирането за българския шампионат Чой води с 10 точки пред Кулев, а в източноевропейския – с 15.

"Отлично състезание, за което допринесе и огромният зрителски интерес. За себе си имах и допълнителен стимул да спечеля – за да изтрия миналогодишния спомен от падането тук и счупената ключица", каза Чой. Утре (сряда) той заминава за Риека, където ще кара в поредния кръг от Европейския шампионат "Алпе Адрия". Трасето е сред любимите на софиянеца с корейски корени. Именно там преди 2 години Мартин стана шампион в 9-етапната континентална надпревара.

Choy-Pleven

Чой изпусна подиум в Унгария

За първи път през сезона Мартин Чой (GLOBUL Racing Team) остана извън подиума в състезание от европейския шампионат по мотоциклетизъм "Алпе Адрия". Във втората надпревара от III кръг софиянецът, шампион през 2011 г., завърши на 4-то място в клас SST 1000.
Най-бърз на пистата "Панонияринг" в Унгария беше чехът Михал Фила с BMW, носител на титлата от 2012 година. След него финишираха пилотите на "Сузуки" Андреас Меклау (Ав) и Андрей Йерман (Слвн), следвани от Чой с BMW.

"И през двата дни се борех за по-високо класиране, но не можах да го постигна и затова не съм особено доволен. Вече е ясно, че и през този сезон най-големите ми конкуренти за европейската титла ще са Фила и Меклау. Амбициран съм да ги победя още в следващото състезание", заяви Чой, който в събота завърши трети на същото трасе и е на 4-то място в генералното класиране на "Алпе Адрия". Четвъртият кръг е насрочен за средата на юни в Хърватия.
Следващият старт на Мартин трябва да е на 9 юни в Плевен - II кръг от националния шампионат на България. Чой е начело в класирането, след като през април спечели състезанието в Серес (Гър). След 2 поредни победи - в Серес и Белград, той води и в шампионата на Източна Европа.

MChoy1

Мартин Чой отново трети

Мартин Чой с BMW се класира на 3-то място във второ поредно състезание от европейския шампионат по мотоциклетизъм "Алпе Адрия" в клас SST 1000. След подиума си в Италия на 5 май, този път звездата на GLOBUL Racing Team се качи на почетната стълбичка на пистата "Панонияринг".
Оспорваната битка на трасето в Унгария беше спечелена от австрийската легенда Андреас Меклау със "Сузуки". Втори завърши шампионът за 2012 година и победител в Адрия (Ит) преди три седмици Михал Фила (Чех, BMW), следван от носителя на титлата през 2011-а Чой. Така беше запазено класирането от квалификацията, състояла се днес преди обед.
Утре (неделя) на "Панонияринг" трябва да се проведе второто състезание от III кръг.
Организаторите още не са обявили времето и мястото за отложените два старта, с които "Алпе Адрия" трябваше да започне през април в Словакия.